Lež nebo propaganda?

Tak Sověti, tedy správně Rusové, se zase předvedli…lhali, lžou a budou lhát. Co jim také zbývá? A jak se ví, kdo lže, ten krade. A může i zabít…

Alexej Leonov, redaktor ruského vojenského časopisu Arsenal Otechestva („Arzenál vlasti“), uvedl obvinění na televizním kanálu Rossija-1, jak poprvé informoval Newsweek. Leonov vystoupil jako host televizního moderátora Vladimira Solovjova, na kterého Newsweek náležitě upozorňuje, že je ministerstvem zahraničí označen za kremelského propagandistu.

„Americký systém byl hacknut,“ oznámil Leonov svému televiznímu publiku, „a náš tajný vývoj bude rozmístěn všemi směry. Dobrý systém, zatím ho nedokážu pojmenovat, ale funguje na mnohem větší vzdálenosti a okamžitě zjistí místo startu. Pro Američany to bylo velmi nepříjemné překvapení.

Leonov téměř jistě říkal věci, aby posílil ruské veřejné mínění. V ruských státem kontrolovaných médiích to není bezprecedentní: v roce 2014 ruští propagandisté tvrdili, že torpédoborec s řízenými raketami USS Donald Cook byl v Černém moři vyřazen z provozu „elektronickou bombou“, která mohla „deaktivovat systémy celé lodi.“ To je obecně považováno za nepravdivé a Donald Cook proplul Černým mořem bez incidentů. V poslední době se podle New York Times ruská propaganda ve snaze ospravedlnit invazi na Ukrajinu stala „stále výstřednější“.

Alexeji Leonovovi nejsou cizí fantastická tvrzení. V roce 2021 bez důkazů tvrdil, že ruská stíhačka Su-57 nechala své americké rivaly, F-22 a F-35, výkonnostně „daleko pozadu“. Leonov také předpověděl, že připravovaný ruský systém protivzdušné obrany S-500 si povede dobře proti nadcházejícímu stealth bombardéru B-21 Raider, přestože žádný tento systém není v provozu ani v jedné zemi. Začátkem srpna prohlásil, že USA začaly ustupovat od podpory ukrajinské vlády, ve stejný den, kdy Washington oznámil nový balíček vojenské pomoci ve výši 1 miliardy dolarů. Další balíček vojenské pomoci ve výši 775 milionů dolarů byl oznámen 19. srpna.

Ruská propaganda tvrdí, že ruská armáda zničila čtyři odpalovací zařízení HIMARS, ale nepředložila žádné věrohodné důkazy, které by to podpořily. HIMARS je nepochybně skutečným trnem v oku Ruska a v příštích týdnech a měsících bude prioritou ničení. I když je docela možné, že ruská armáda bude mít štěstí a zničí jeden z nepolapitelných zbraňových systémů, Moskva nemá žádné spolehlivé řešení tohoto problému – kromě toho, že se dostane z Ukrajiny.

https://www.popularmechanics.com/military/weapons/a40958633/russia-claims-it-hacked-himars-rocket-launchers/?source=nl&utm_source=nl_pop&utm_medium=email&date=082822&utm_campaign=nl28865903&utm_term=AAA%20–%20High%20Minus%20Dormant%20and%2090%20Day%20Non%20Openers