5. kolona?

Jednání o příměří, zmírnění ruských sankcí a nedodávání zbraní Ukrajincům. To žádají signatáři iniciativy Mír a spravedlnost, mezi jejíž autory patří například Matěj Stropnický, ale také třeba exministr zahraničí Jan Kavan či imunolog Václav Hořejší. Petice obratem sklidila ostrou kritiku ze strany některých akademiků, ale také představitelů vlády. „V Kremlu mají radost,“ uvedl například poradce premiéra pro národní bezpečnost Tomáš Pojar.

Poradce premiéra Petra Fialy pro národní bezpečnost Tomáš Pojar autory tvrdě odsoudil. „Je naprosto fascinující, že něco takového mohou sepsat lidé ze země, která zažila mnichovskou zradu a později ruskou okupaci. Představuji si zároveň, jak bychom obdobnou výzvu – třeba z britských ostrovů – hodnotili v takovém roce 1941,“ zareagoval pro Seznam Zprávy na výzvu náměstek ministra pro evropské záležitosti a premiérův poradce pro národní bezpečnost Tomáš Pojar.

Podle autora výzvy imunologa Václava Hořejšího Češi kvůli probíhající válce a boji Ukrajinců za Ukrajinu platí příliš vysokou cenu, a tudíž má vláda udělat vše pro to, aby konflikt zastavila.

To se mi snad jen zdá. Pan Pojar má zcela pravdu…prostě s prominutím blbečci a naivové mezi námi. Tatínek říkal, jsou blbí, nebo navedení…asi to platí.

https://echo24.cz/a/HFeCn/zpravy-domaci-iniciativa-mir-spravedlnost-stropnicky-horejsi-pojar-kreml-ukrajina
Hlavní pisatel petice Matěj Stropnický. Foto: Jan Zatorský