Jak válečný básník Robert Graves málem zemřel na Sommě

No comment…

Robert Graves byl během bitvy na Sommě tak těžce zraněn, že jeho rodině bylo řečeno, že je padl. Ve své autobiografii Goodbye to All That napsal jeden z nejtrvalejších memoárů první světové války a Sommy zvlášť.

Graves se narodil ve Wimbledonu v jižním Londýně v roce 1895. Vzdělání získal v Charterhouse a chystal se začít na St John’s College v Oxfordu, když vypukla první světová válka. Protože chtěl bojovat, v srpnu 1914 rychle získal provizi ve speciální záloze Royal Welsh Fusiliers. V roce 1915 sloužil u 2. i 1. praporu pluku a bojoval v bitvě u Loosu. Preferoval 1. prapor, kde se setkal a spřátelil se s kolegou vojákem-básníkem Siegfriedem Sassoonem.

V březnu 1916 byl Graves s 1. praporem na Sommě u Fricourtu. Po období domácí dovolené a operaci v Londýně se v polovině července vrátil na Somme, tentokrát s 2. praporem. Šlo do rezervace severně od Mametz Wood. Jak byly noci chladné, Graves sbíral pláště pro své muže od mrtvých Němců. Pohled na jednu mrtvolu inspiroval jeho báseň Mrtvý Boche.

20. července byli muži z 2. praporu, Royal Welsh Fusiliers, umístěni na hřeben východně od hřbitova Bazentin-le-Petit. Působili jako záloha při útoku 33. divize na High Wood. Střelci se brzy dostali pod silnou střelbu a spadli zpět. Německá střela vybuchla blízko Gravese, který „měl pocit, jako bych dostal poměrně silnou ránu mezi lopatky“. Byl těžce zraněn na mnoha místech, včetně střepiny, která mu prorazila hrudník.

Graves byl převezen do ošetřovny poblíž Mametz Wood, kde se očekávalo, že zemře. Ráno 21. července, když bylo zjištěno, že je stále naživu, byl poslán do č. 8 Všeobecné nemocnice v Rouenu. Jeho rodině byl zaslán dopis, že zemřel na zranění a jeho smrt byla oznámena v The Times. Graves byl poté poslán, aby se zotavil do nemocnice královny Alexandry v Londýně, a brzy bylo do novin umístěno další oznámení, které první stáhlo.

Graves publikoval několik svazků poezie během války, včetně Over the Brazier a Fairies and Fusiliers. V roce 1917 utrpěl šok z výbuchu granátu a v roce 1919 byl demobilizován v hodnosti majora ve věku pouhých 23 let.

Po válce se Graves ukázal jako jeden z nejoriginálnějších britských básníků dvacátého století. Jeho zážitky byly vylíčeny v jedné z nejznámějších memoárů z první světové války, Goodbye to All That, publikované v roce 1929. Válka na něj nadále měla silný vliv až do jeho smrti na Mallorce v roce 1985.

https://www.iwm.org.uk/history/how-war-poet-robert-graves-nearly-died-at-the-somme