Václav Kahuda

Odešel…

Václav Kahuda, vlastním jménem Petr Kratochvíl (8. listopadu 1965 Praha – 24. července 2023), byl český prozaik. V letech 2017 až 2018 byl předsedou Asociace spisovatelů.

Vyučil se štukatérem v Kafkově atelieru, od roku 1986 prošel řadou dělnických zaměstnání (např. noční hlídač v muzeu, strojník čistírny odparních vod, hrobník, topič apod.). Ve druhé polovině 80. let 20. století se přes Fanánka Hagena, který byl jeho spolužákem na základní škole, dostal do společnosti, která se scházela v Braníku v hospodě Na Staré kovárně. V té době tam vznikala hudební skupina Tři sestry, kde se zpočátku Kahuda též angažoval. Spolu s Oscarem Rybou a Skiolem Podragou zde založil a redigoval Branické almanachy. Publikoval v časopisech Iniciály, Vokno, Tvar (pravidelné texty pod názvem Pracovní zápisník), Weles, Salon Práva a v literární revue Moderní analfabet.

V prosinci 2016 byl Václav Kahuda zvolen předsedou Asociace spisovatelů. Od roku 2015 do roku 2019 moderoval se spisovatelem a fotografem Igorem Malijevským na stanici Vltava Českého rozhlasu pořad Večerní škola (Existenciální poradnu Václava Kahudy a Igora Malijevského v rámci pořadu Rádio Dada).

Václav Kahuda byl v invalidním důchodu. Žil v Praze.

https://cs.wikipedia.org/wiki/V%C3%A1clav_Kahuda
https://pamatniknarodnihopisemnictvi.cz/zemrel-vaclav-kahuda/