Revoluční pec

Catoctin Furnace (také známá jako Catoctin Iron Furnace) je historická železářská pec nacházející se na Route 15 mezi Frederickem a Thurmontem v Catoctin Furnace, Maryland. Od jeho uzavření v roce 1903 se v místě nenachází žádná kovárna.

Catoctin Furnace byla postavena v roce 1774 čtyřmi bratry Thomasem, Bakerem, Rogerem a Jamesem Johnsonem k výrobě surového železa z místně těženého hematitu. Při výbuchu v roce 1776 pec dodávala munici (dělové koule) pro americkou revoluční válku. Některé zdroje uvádějí, že pec odlévala i děla Uvádějí také, že železo z této pece bylo (mnohem později) použito k výrobě desek pro USS Monitor; výzkumníci to však považují za nepravděpodobné. Během této doby pec obsluhovali otroci. V roce 2023 výzkumný projekt identifikoval 41799 potomků těchto otroků a uvažuje se o jejich vyrozumění. Bratři Johnsonové vlastnili pece na místě nejprve kolektivně a po roce 1793 samostatně až do roku 1811.

Nakonec byly na místě postaveny tři pece, každá pojmenovaná podle místa. První Catoctinová pec byla přestavěna o kousek dál v roce 1787. Druhou, pojmenovanou Isabella, postavil v 50. letech 19. století Jacob Kunkel (odkazy uvádějí data z let 1853 až 1867). Stále stojí ve státním parku Cunningham Falls.

První dvě pece spalovaly dřevěné uhlí. Třetí, která byla otevřena v roce 1873, spalovala koks (některé zdroje uvádějí antracitové uhlí, i když by to bylo nákladnější). Celý komplex byl uzavřen v roce 1903 (přisuzováno rostoucím nákladům a příliš pozdnímu zavedení železničního spojení).

https://en.wikipedia.org/wiki/Catoctin_Furnace