Orel bělohlavý

Kde se vzal, o tom jsem asi nikdy nepřemýšlel, neměl jsem k tomu žádný důvod…

Orel na americké měně má zajímavý původ, jeho podkladem se stal Pete The Mint Eagle, který v 19. století trávil většinu času poflakováním se po mincovně v Pensylvánii

Po četných designových návrzích a revizích Kongres nakonec 20. června 1782 přijal orla bělohlavého jako symbol Spojených států. Brzy poté se podoba dravého ptáka rozšířila po celé značce rodící se země – vytištěna na dokumentech, vytesána do budov a vyražena. měna.

Zatímco Američané přijali orla bělohlavého jako výraz svobody a svobody relativně brzy v historii národa, orel uváděný na americké měně nebyl fiktivním zobrazením ptáka. Místo toho byl vytvořen podle podoby Pete the Mint Eagle, orla bělohlavého, který se usadil v první (nebo druhé) americké mincovně ve 30. letech 19. století.

Stát, který byl původně založen na sedmé ulici v Pensylvánii v roce 1792, hostil první továrnu Spojených států amerických na vytváření měny. V této oblasti převládali orli bělohlaví a místní obyvatelé se často mohli dívat na oblohu, aby viděli, jak se vzduchem vznáší živoucí symbol svobody země. Historici si nejsou jisti, zda se Pete the Mint Eagle stal maskotem prvního tiskařského stroje, který fungoval až do roku 1833, nebo zda žil ve větší druhé mincovně založené o několik let později.

Ať tak či onak, jedna věc je jistá: v téměř neuvěřitelném obratu událostí se ve Filadelfiské mincovně ubytoval orel bělohlavý, který každý den odlétal na lov, ale každou noc se vracel do úkrytu a dohlížel na výrobu mincí společnosti. Pete the Mint Eagle, přátelský k dělníkům a nerušený kolemjdoucími návštěvníky, byl tak spokojen se svými životními podmínkami, že ho dělníci nechali sledovat mincovní lisy. Jeho podoba byla vyražena do mnoha mincí, včetně půldolaru Walking Liberty a dolaru míru. Bohužel tato svoboda nakonec vedla k jeho zániku, protože jedno z jeho křídel bylo zachyceno pohybujícím se lisem, což mu bránilo v létání a hledání potravy.

Pracovníci mincovny ve Filadelfii, kteří se nechtěli rozloučit se svým milovaným maskotem, nechali Peteovo tělo preparovat a umístit do čestného prostoru továrny, kde je dodnes.

https://www.ranker.com/list/weird-historic-facts-about-us-states/lauren-glen?utm_source=newsletters&utm_medium=weirdhistory&utm_campaign=wh_active&utm_content=20231008&lctg=63d42c3fed89aa06f50c2342