Pečená dlouhorohá ovce a další…

19. století bylo pro americké impérium dobou velké expanze a růstu. Mezinárodní a domácí konflikty, zabírání území a vysídlování domorodců se během tohoto období, které bylo poznamenáno dalším významným rozvojem: objevem zlata, staly samozřejmostí. Zatímco pověsti o zlatě sahají až do 16. století, nejvíce se zlato hledalo v druhé polovině 19. století.

První velká zlatá horečka začala, když byl přirozeně se vyskytující prvek objeven v Sutter’s Mill, CA, v roce 1848, necelé dva týdny předtím, než Amerika vyhrála mexicko-americkou válku, čímž se otevřely západní okraje kontinentu. Téměř 100 000 lidí (známých jako 49ers) se během následujících dvou let nahrnulo do pohoří Sierra Nevada. Podnikatelský duch, který přinesla těžba zlata, přežil až do konce století, kdy v teritoriu Yukon pokrývajícím jižní Aljašku a západní Kanadu vypukla další velká zlatá horečka. Poté, co bylo v roce 1896 v řece Klondike nalezeno zlato, začala příští rok na Klondiku zlatá horečka, která přivedla 100 000 potenciálních horníků – nazývaných Stampeders – do zrádné, mrazivé oblasti.

Severní Kalifornie a severozápadní Pacifik byly navždy změněny těmito zlatými horečkami, od nárůstu populace přes ekonomický růst až po zavedení nových potravin. Lidé z celé země – dokonce i z celého světa – se tísnili v přeplněných táborech a osadách, míchali nápady a recepty. Zásoby byly často omezené a příděly potravin musely vydržet mnohem déle, než je obvyklé, zvláště v odlehlých oblastech.

Vynalézaví těžaři zlata se uměli patřičně sbalit na dlouhé cesty a využívat jim dostupnou flóru a faunu. Tento seznam shromažďuje některé ze zajímavějších a neobvyklých jídel konzumovaných těmi, kteří se účastnili těchto zlatých horeček, z nichž některé se staly základem americké kuchyně a některé nepřežily plynutí času.

Colorado zažilo svou vlastní zlatou horečku, zlatou horečku Pikes Peak, v letech 1858-1860. Horníci byli nuceni se přizpůsobit drsným podmínkám ve vysokých nadmořských výškách a také velmi chladným zimám. Stejně jako indiánské skupiny, které se živily a žily vedle nich, i prospektoři hledali zdroje potravy ve svém okolí a lovili jednoho z nejoblíbenějších horských tvorů: ovce tlustorohé. Byly loveny, skladovány a často prodávány na obchodních stanicích.

Podobný osud zažila ovce tlustorohá během zlaté horečky na Klondiku. Svalnatá zvířata byla velmi žádaná a jejich maso se opékalo na ohni.

Tyto ovce byly loveny až k hranici téměř vyhynutí. Podle jedné zprávy: Stampeders lovili místní zvěř. Kdysi sezonní lov se proměnil v celoroční činnost. Byli sklizeni losi, karibu, horské kozy a další zvířata. Jak lidé lovili, místní populace zvířat mizely. Kdo lovil, musel za zvěří cestovat dále. Pro lovce Prvních národů to znamenalo stárnoucí tradice.

Makový Bramborový chléb

Evoluce chleba s makovým bramborem je příběh, který zahrnuje území a generace. Začalo to během kalifornské zlaté horečky, kdy horníci vyvinuli alternativu droždí, která by jim umožnila vyrábět měkčí a nadýchanější chleby: kváskový. Podle spisovatele Eda Wooda: „Skutečný kvásek není nic jiného než mouka a voda s divokými kvasnicemi, které kynou, a speciálními bakteriemi, které dodávají chuť.“ Přidání cukru do mouky a vody také dělá trik a udržování směsi v teple umožňuje fermentaci.

Chleby vyrobené z této jedinečné směsi – nazývané předkrm z kynutého těsta – se staly sanfranciským standardem, když se lidé hrnuli z hor do města, aby zde šířili zprávy o svých nálezech, včetně svých nových oblíbených jídel. San Francisco vyvinulo vlastní kváskový chléb známý pro své pikantnější chuťové profily.

Horníci v Kalifornii vyvinuli kváskové předkrmy, protože vyrobené droždí bylo těžké sehnat, zvláště když se lidé stěhovali dále od osad. Prospektoři během zlaté horečky na Klondike také spoléhali na kváskové předkrmy při výrobě chleba. V obou spodních oblastech Aljašky a Kalifornie horníci udržovali své startéry naživu a zahřívali je tak, že si je drželi blízko těla.

Brambory se dostaly do směsi na výrobu chleba během zlaté horečky na Klondiku, protože škrobová zelenina byla na Yukonu hojnější než mouka. Horníci přidali mák pro extra křupnutí a makový bramborový chléb byl na světě.

Hard Tack

Hard Tackje asi tak chutné, jak to zní. Skládá se pouze ze dvou ingrediencí – mouky a vody – Hard Tack byl masově vyráběným vojenským občerstvením, které se stalo oblíbeným mezi horníky, protože bylo levné a snadno vyrobitelné.

V dobách zlaté horečky převládaly v podstatě suché, zatuchlé sušenky, což svědčí o tom, že pro těžaře zlata to nebyl jen lesk a kouzlo. Ve skutečnosti většina z nich žila ve špinavých táborech s malým množstvím jídla. Pokud měli štěstí, mohli přidat trochu soli do svého Hard Tacku.

Sušená jablka

Jakmile prospektoři podnikli vyčerpávající cestu až do Kalifornie, jídlo, které měli k dispozici v táborech, se příliš nelišilo od minimálních přídělů, které s sebou nosili. Zatímco byli krmeni příběhy o bohatství, které na ně čeká, místo toho našli dlouhé, únavné hodiny práce a málo výživného jídla.

Jak napsal jeden horník, zůstal jim „tvrdý chléb, který jíme napůl uvařený, a vepřové nasolené, občas losos, kterého kupujeme od Indiánů. Zelenina se nedá kupovat.“

Typické jídlo v kempech zahrnovalo sušená jablka, která vydržela mnohem déle než čerstvé ovoce. Sušená jablka horníci nenáviděli a jeden z nich se dokonce dal na poezii, aby vyjádřil své pohrdání:

I loathe! Abhor! Detest! Despise!

Abominate dried apple pies;

I like good bread, I like good meat;

Or anything that’s good to eat;

But of all the poor grub beneath the skies

The poorest is dried apple pies.

Give me toothache or sore eyes

In preference to such kind of pies.

https://www.ranker.com/list/food-prospectors-ate-gold-rush/megan-summers?utm_source=newsletters&utm_medium=weirdhistory&utm_campaign=wh_active&utm_content=20240124&lctg=63d42c3fed89aa06f50c2342&user_email=e7ef49fc2942929fc1cc3ae3033a12a5
Zobrazení: 2