Katedrála Saint-Marie

K získání základních informací mne podnítily fotografie kamarádky Petry.

La Colline du Château de Nice byl poprvé osídlen v období neolitu (asi 3000 př. n. l.) a dodnes je ústředním prvkem života obyvatel Nice. V červenci 2021 bude opět předmětem plánovaného vykopávky Archeologické služby Nice Côte d’Azur (SANCA).

První archeologické vykopávky na Hradním kopci proběhly v roce 1828, kdy hrabě Hilarion Spitiali de Cessole, předseda senátu v Nice, získal od sardinského krále Charlese-Félixe povolení k hledání hrobky vévodkyně Savojské Béatrice du Portugal. (1504-1538), zemřela při porodu 8. ledna 1538 a je pohřbena na Zámeckém vrchu.

V roce 1859 Philippe Gény, zodpovědný za rozvoj parku na kopci, vyklidil část dnes známého archeologického naleziště, tedy celou katedrálu, část hřbitova, křížovou chodbu a kostel Saint-Jeans.

Po druhé světové válce zorganizoval Fernand Benoît, ředitel Antiquities of Provence, několik výkopových kampaní v katedrále.

V letech 2006 až 2015 byl výzkum obnoven a každý rok probíhaly výkopové kampaně. Do roku 2015 byly věnovány hradu a katedrále. Od roku 2015 se zaměřují na středověký hřbitov.

Vznik této sakrální stavby pochází z 5. nebo 6. století našeho letopočtu. S orientací východ-západ se plán katedrály Sainte-Marie během své historie vyvíjel: archeologové napočítali téměř pět hlavních stavebních fází. Původně obdélníkový půdorys, ke kterému byla později přistavěna apsida, byla katedrála třikrát přestavována (v 11., 13. a 15. století), přičemž byla dodržena tato organizace: střední loď a dvě boční lodě. Přeměna Zámeckého vrchu ve vojenskou pevnost v 16. století a rozvoj dolního města od 13. století vedly obyvatele k přestěhování do dolní části města. Od té doby se katedrála ocitla izolovaná ve vojenském prostředí. Stavba katedrály Sainte-Réparate v 17. století výrazně ovlivnila význam katedrály Sainte-Marie, která byla poté odsunuta na prostý kostel a zhroutila se. Zničení vojenské pevnosti a jejího opevnění v roce 1706 jí zasadilo smrtelnou ránu a v průběhu 18. století zanikla, aniž by bylo jasně stanoveno datum jejího odsvěcení…

https://www.nice.fr/fr/culture/patrimoine/les-fouilles-du-chateau
Zobrazení: 0