Jiří Šebánek

Co o něm krom Cimrmana víte? Já tedy nic…a že o něm hezky mluví pan Deczi….

Jiří Šebánek (8. února 1930 Trutnov – 4. dubna 2007 Praha) byl český scénář, spisovatel, komik a jeden ze zakladatelů cimrmanologie.

Se Zdeňkem Svěrákem připravoval rozhlasový pořad Nealkoholická vinárna U Pavouka, kde se postava Járy Cimrmana poprvé objevila, a roku 1966 přišel s myšlenkou založit Cimrmanovo divadlo. Zde působil jako spoluautor a herec, ovšem už roku 1969 z důvodu osobních i uměleckých neshod (zejména s Ladislavem Smoljakem) z divadla odešel. Později založil paralelní cimrmanologický badatelský tým Salón Cimrman, kde rozvíjel cimrmanovskou mystifikaci ve svém, dřevním dobám věrnějším duchu. Zde v 80. letech spolupracoval s dalším legendárním cimrmanologem Karlem Velebným, s nímž vydal zvukové album Jazzman Cimrman (1985).,

Mezi jeho další úspěšné projekty patřil večerníček Bob a Bobek.

Je též duchovním otcem pořadu Chcete mě? Spolu s Martou Kubišovou tento pořad vymysleli. V roce 1992 se obrátili na producentské centrum Čestmíra Kopeckého s námětem pořadu na ochranu zvířat, který do té doby v nabídce veřejnoprávní televize chyběl. Jiří Šebánek byl zpočátku jediným scenáristou pořadu na pomoc zvířatům. V roce 1997 obdržel od Fitesu za svou práci čestné uznání. V posledních letech spolupracoval na pořadu jako dramaturg.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Ji%C5%99%C3%AD_%C5%A0eb%C3%A1nek
https://www.ceskatelevize.cz/lide/jiri-sebanek/
Zobrazení: 0