Anarchista

Jako kreslíř je výborný, jinak ho neznám…

Jacques Tardi (* 30. srpna 1946 Valence) je francouzský autor komiksových knih. Podepisuje se zpravidla pouze jako Tardi.

Je absolventem pařížské École nationale supérieure des arts décoratifs. V roce 1969 začal spolupracovat s časopisem Pilote. Jeho tvorba se inspiruje obdobím Belle Époque a událostmi obou světových válek. Spolu s Michelem Boujutem napsal rozhlasovou hru Le Perroquet des Batignolles. Adaptoval do komiksové podoby knihy Jeana Vautrina, Léa Maleta a Jeana-Clauda Foresta. Ilustroval Cestu do hlubin noci Louise-Ferdinanda Célineho a romány Julese Verna. Vytvářel také filmové plakáty a přispíval do časopisu Charlie Hebdo. Jeho knihy byly přeloženy do mnoha jazyků včetně češtiny.

V roce 1977 získal Cenu černého humoru, v roce 1985 Velkou cenu na Komiksovém festivalu v Angoulême a v roce 2011 Eisnerovu cenu. V roce 2013 odmítl převzít Řád čestné legie se zdůvodněním, že chce zůstat nezávislý na politických institucích. V roce 2015 podepsal Výzvu 58, odmítající vládní opatření omezující svobodu shromažďování, která byla přijata po vlně teroristických útoků. Hlásí se k anarchismu.

Jeho manželkou je zpěvačka a herečka Dominique Grangeová. Mají čtyři děti.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Jacques_Tardi
Zobrazení: 0