Bakteriologická válka v podání Řeků atd.

Někdy byla jako zbraně použita i samotná jedovatá zvířata, jejichž účinnost pramenila nejen z jejich toxicity, ale také ze strachu, který by mohli rozpoutat v nepříteli. V námořní bitvě svedené kolem roku 184 př. mezi Hannibalem a helénistickým králem Eumenem II z Pergamu Hannibal nacpal jedovaté hady do amfor, které katapultoval na nepřátelské lodě. Eumenovi muži nebyli schopni pohnout svými loděmi, aby se vyhnuli plazícím se biologickým zbraním, a Hannibal bitvu vyhrál. V letech 198–199 n. l. Parthové bránící Hatru házeli na legionáře Septimia Severa hliněné hrnce naplněné jedovatými tvory. Bomby jim způsobily zranění očí a obnažených částí těla, což naznačuje, že šlo o škorpióny, vrahy, vosy nebo brouky Paederus.

https://www.nationalgeographic.com/premium/article/ancient-greek-toxic-weapons
Zobrazení: 0

Jeden komentář

  1. Přírodní arzenál Alexandra Velikého
    V roce 326 př. n. l. Diodorus ze Sicílie, Strabo a Quintus Curtius oznámili, že Alexandr Veliký a jeho makedonská armáda narazili v Pákistánu a Indii na jedovaté projektily. Válečníci bránící město Harmatelia napojili své zbraně jedem získaným z mrtvých hadů, které nechali hnít na slunci. Jak se maso zvířat rozkládalo, jejich jed údajně prostoupil zkapalňující se tkáň.

    Diodorův popis agónie zraněných je živý. Alexandrovi vojáci nejprve ochnuli, pak měli bodavé bolesti a třeskuté křeče. Kůže jim zchladla a zvraceli žluč. Gangréna se rychle šířila a muži zemřeli strašlivou smrtí. Diodorovy podrobnosti umožnily historikům určit, že jed zuřejmě pochází z Russellovy zmije. Její jed způsobuje necitlivost a zvracení, pak před smrtí silnou bolest a gangrénu, tedy shodně, jak je popsáno v Diodorových zprávách.

Komentáře jsou vypnuty.