Kontrakultura

Kontrakultura je moc hezké slovo, tedy já si to myslím.

Kontrakultura vzala Ameriku útokem v 60. letech minulého století, radikalizovala literaturu, hudbu a politiku. Ale ne americká kinematografie. Po celou dekádu volné lásky byla filmová tvorba stále silně kontrolována studiovým systémem, který začal ve 20. letech a do roku 1945 měl filmovou produkci a distribuci totálně dusno. Tento systém vypumpoval drahé dobové kousky, které nedokázaly u diváků rezonovat. V roce 1965, ve stejném roce, kdy Bob Dylan vydal Bringing It All Back Home a Highway 61, vydala studia The Sound of Music, Doctor Zhivago a The Agony and the Ecstasy (140 minut o malbě stropu Sixtinské kaple s Charltonem v hlavní roli Heston jako Michelangelo).

Mezitím filmoví diváci, kteří byli rádi, co se děje, sledovali filmy francouzské nové vlny jako Breathless, Band Of Outsiders a The 400 Blows nebo importy jako Yojimbo, A Fistful of Dollars, 8½ a Persona. Několik z těchto filmových diváků byli herci a režiséři etablovaní ve filmovém průmyslu, kteří zoufale toužili udělat něco zajímavého se svou prací.

Inspirace francouzskou novou vlnou dorazila do Hollywoodu v roce 1967 s filmem Bonnie a Clyde, kteří na plátno uvedli šílené množství krve a násilí, zatímco antisociální zločince mimo zákon spíše oslavovali, než odsuzovali. Nazvěte to první americký remake Breathless, chcete-li. Úspěch snímku inspiroval producenty k financování Easy Rider z roku 1969 za relativně nízkou částku 400 000 $. Když byl film uveden, vydělal 60 milionů dolarů. Jig byl na vrcholu zlatého věku Hollywoodu.

https://www.ranker.com/list/1970s-best-filmmaking-decade-ever/jacob-shelton?utm_source=newsletters&utm_medium=weirdhistory&utm_campaign=wh_active&utm_content=%7Bdate%28%27yyyyMMdd%27%29%7D&lctg=