Asi to vidím jinak

Tak jsem se zase přesvědčil, že jsem podle dnešních měřítek nekorektní člověk…asi se historie pomátla…

Barbados chce přesvědčit britského konzervativního poslance Richarda Draxe, aby tomuto karibskému státu přenechal svou zemědělskou firmu jako odškodnění za otroctví. Foto: richarddrax.com

Draxova rodina žila na ostrově od 17. století a podle historiků patřila mezi průkopníky ve výrobě cukru z třtiny. „Navíc James Drax byl spoluvlastníkem dvou otrokářských lodí s názvem Samuel a Hope. Tak si vybudoval svůj majetek,“ řekl francouzskému listu historik z univerzity v Bridgetownu Henderson Carter. Když v roce 1833 bylo zrušeno otroctví v britských koloniích, mezi které patřil i Barbados, měla společnost Drax Hall téměř 200 otroků. Za jejich propuštění dostala podobně jako další majitelé odškodnění ve výši skoro čtyř milionů dolarů (přes 90 milionů korun) v dnešních cenách, tvrdí historik Carter.

Podle britských médií podobné žádosti o odškodnění čelí Drax i na Jamajce, kde má rovněž majetek a kde jeho rodina podnikala. Podle stanice BBC se pravděpodobně jedná o první takový požadavek, kdy vláda po rodině, která využívala před téměř dvěma stoletími otroctví, žádá o odškodnění za tuto praktiku.

https://echo24.cz/a/HCadq/zpravy-svet-barbados-narokuje-majetek-britsky-poslanec-otrokarska-minulost
Zobrazení: 0