Edward Kelly se postavil policii a stal se největším australským lidovým hrdinou

Edward „Ned“ Kelly, vůdce nechvalně známého Kelly Gangu, je pravděpodobně nejslavnější historickou postavou Austrálie, protože o Nedu Kellym a Kelly gangu bylo napsáno více knih, písní a webových stránek než o jakékoli jiné postavě australské historie.

U nás ho známe, tedy já určitě, z LP desky Zelenáčů, Písně z dříví eukalyptů…snad jsem se nespletl, tedy nijak fatálně…

Kellyho potíže se zákonem začaly, když mu bylo pouhých 14 let a byl zatčen za krádež deseti šilinků čínskému muži. O rok později byl znovu zatčen za ozbrojenou loupež, i když byl pro nedostatek důkazů osvobozen. V roce 1878 byl Kelly obžalován z pokusu o vraždu policisty jménem Arthur Fitzpatrick poté, co se Fitzpatrick objevil na pozemku Kelly, aby podal zatykač na Nedova bratra Dana za údajnou krádež koně. Ačkoli byl Fitzpatrick později propuštěn z policie za to, že byl lhář, jeho svědectví vedlo k tomu, že Kellyina matka Ellen Kellyová dostala tři roky tvrdé práce za napadení policisty. Ned a Dan uprchli do buše, aby se vyhnuli zajetí, a Ned vydal vládě ultimátum, v němž řekl, že otevře oči australskému lidu zkorumpovaným strategiím policie.

Později toho roku byli čtyři těžce ozbrojení policisté vysláni, aby zadrželi Kellyho gang, ale byli přepadeni a tři důstojníci byli zabiti při přestřelce s gangem, což vedlo vládu Victorie, aby označila Neda Kellyho a jeho komplice za „psance“, což znamená, že mohl být zastřelen na dohled kterýmkoli občanem bez právních následků. Gang během této doby spáchal několik ozbrojených bankovních loupeží a také zavraždil přítele, ze kterého se stal policejní informátor, před svým posledním stáním v roce 1880, kdy zajali šedesát rukojmích v hotelu v Glenrowanu ve státě Victoria. Policie zaútočila na hotel, a nakonec donutila gang ustoupit do divočiny. Gang skvěle nosil brnění během jejich posledního útoku na policii, ale gang byl poražen a přežil pouze Ned.

Ned byl zatčen a souzen za vraždu policisty a se slavnými posledními slovy „Takový je život“ byl oběšen 11. listopadu 1880. Přestože byl nelítostným zločincem, mnoho Australanů vidělo Neda Kellyho jako bojovníka utlačovaných, který vzdoroval tyranii zkorumpovaného právního systému.

https://www.ranker.com/…c04
Zobrazení: 0