Hameau de la Reine a Marie Antoinette

Tento útulek, kde si Marie „hrála na rolníka“, se setkal s posměchem francouzských revolucionářů, kteří kritizovali frivolní královnu za to, že nechápala utrpení chudých. Krmila zde kuřata v zahradách a hrála si zde na prostou selku, což vedlo k posměchu, když lidé po celé zemi bojovali pod obrovským národním deficitem a nedostatkem jídla.

Hameau de la Reine (tj. Královnina osada) nebo Petit Hameau je idealizovaná vesnička (ferme ornée), která byla vybudována v 18. století na přání Marie Antoinetty. Nacházíte se v zámeckém parku ve Versailles poblíž zámku Malý Trianon a místo slouží jako muzeum.

V roce 1774 získala Marie Antoineta od svého manžela Ludvíka XVI. darem letohrádek Malý Trianon, ve kterém si mohla odpočinout od dvorního života. Park kolem zámku nechala v následujících letech upravit podle anglického vzoru. V 18. století propagoval filozof Jean-Jacques Rousseau život v přírodě a život na venkově byl idealizovaně spojován s volností a krásou. Marie Antoinetta byla ovlivněna touto myšlenkou, a tak pro ni byla v letech 1783–1788 vybudována východně od Malého Trianonu vesnička. Jejím autorem se stal architekt Richard Mique.

Hameau byla jedna z aktivit, kvůli které nebyla královna u obyvatelstva oblíbená. Stříbrné hrábě, malé porcelánové kbelíky nebo žlaby z mramoru ve stájích, které byly součástí selského života Marie Antoinety, popouzely poddané, jichž každodenní realita byla zcela odlišná. V roce 1785 nechala Marie Antoinetta ubytovat na statku rodiny z Touraine, která udržovala selské hospodářství v provozu a dotvářela tak obraz fungující vesničky.

Marie Antoinetta byla během Francouzské revoluce popravena a architekta Richarda Mique stihl stejný osud. Vesnička byla spolu se zámkem zkonfiskována a v následujících letech chátrala. V roce 1810 byla z pokynu Napoleona I. zrestaurována.

Kolem umělého jezera a potoka vznikl soubor staveb, které mají připomínat různé aspekty selského venkova. Vzdáleně stavby připomínají selský styl z Normandie, nejedná se o jednotný styl a budovu neměly pravděpodobně žádné reálné předobrazy. Osada se skládá z 12 staveb, které měly různé funkce. Nejdůležitější byl vlastní dům královny (Maison de la Reine). Zvnějšku působí stavba i ostatní domy velmi jednoduše, stím ovšem kontrastuje vnitřní zařízení provedené ve vysoké kvalitě a luxusu, které ve skutečnosti nijak neodpovídají běžnému životu na venkově. Z dalších staveb zde vznikly statek, mlýn, holubník, mlékárna nebo vyhlídková věž Marlborough.

1. Farma, 2. Čistička mléka, 3. Věž Marlborough, 4. Přípravna mléka, 5. Stodola, 6. Strážnice, 7. Holubník, 8. Kulečníkový dům, 9. Dům královny, 10. Ohřívárna, 11. Budoár, 12. Mlýn.

https://www.smithsonianmag.com/travel/25-marie-antoinette-inspired-destinations-180963356/
https://www.wikiwand.com/en/Hameau_de_la_Reine
https://cs.wikipedia.org/wiki/Hameau_de_la_Reine
Zobrazení: 0