Límce

Alžbětinský límec lze snadno identifikovat – velký, tuhý, vzpřímený, obvykle krajkový límec, který zjevně vypadá nepohodlně a neohrabaně. Alžbětinský límec, který dominoval módě na konci 16. a 17. století, byl však ukazatelem bohatství, prestiže a společenského postavení.

Ačkoli i členové dělnické třídy nosili límce, ty jim neumožňovaly snadný pohyb. Manuální práce samozřejmě nebyla možná. Dokonce i ti nejbohatší muži a ženy měli potíže s jídlem, když měli na sobě velké límce, často používali dlouhé náčiní, které prodlužovalo délku nákrčníku.

Tyto límce byly vyrobeny zčásti, aby zdůraznily tuto nepraktičnost. Nošením velkých volánů vyrobených z nejkvalitnějších materiálů, zdobených krajkou a zdobených zlatem, nositelé ukázali světu, že nemusejí plnit úkoly, jaké vykonávají obyčejní lidé. Nositelé límců měli spíše služebníky, kteří to za ně dělali. Měli také služebnictvo, které jim pralo, připravovalo a udržovalo límce, v případě potřeby je žehlilo a škrobilo.

Způsob, jakým límec ovlivňoval držení těla, byl také součástí jejich významu. Když měli muži a ženy na sobě límec, neměli jinou možnost než držet hlavu vztyčenou, čímž prokázali sebevědomí a hrdost.

Protože límce měly tuto obrovskou společenskou prestiž, nenosit je bylo svým způsobem tabu. Muži a ženy nosili límce, kdykoli šli ven, a dokonce je dávali svým dětem na jednoduchou cestu na trh…

https://www.ranker.com/list/history-of-elizabethan-collar/melissa-sartore?utm_source=newsletters&utm_medium=weirdhistory&utm_campaign=wh_active&utm_content=20231117&lctg=63d42c3fed89aa06f50c2342&user_email=e7ef49fc2942929fc1cc3ae3033a12a5
Zobrazení: 0