Umělec

Vždy jsem spíše viděl za slovem umělec slovo umělý…Není tomu tak, je to od slova umění. Dnes mi vše po ránu připomněl Karel Hvížďala. V rádiu, na Vltavě.

Určitě stojí za to, připomenout si, kdo pan Hvížďala je. Já to rozhodně potřebuji…

Narozen 16. 8. 1941 v Praze, novinář a esejista. Studoval strojařinu a později politické vědy a němčinu a německou literaturu.

V šedesátých letech pracoval v Mladém světě, po normalizaci v nakladatelství Albatros, od roku 1978 do roku 1990 v exilu v SRN, kde spolupracoval s RFE, Deutschlandfunkem, BBC a psal rozhlasové hry.  

Od roku 1990 byl šéfreportérem a předsedou představenstva společnosti MAFRA, která vydává MF Dnes, v letech 1994 – 1999 spoluzakladatel a spoluvydavatel newsmagazínu Týden. Nyní ve svobodném povolání.

Vydal více než třicet knih rozhovorů, mimo jiné s Václavem Havlem, Václavem Bělohradským, Karolem Sidonem, Karlem Schwarzenbergem, Jacquesem Rupnikem, Evou Jiřičnou, Jiřím Přibáněm. Dále pět próz, m.j. Fialoví ježci, Raroh, Nevěry, a přes dvacet rozhlasových her, m.j. Vzkaz, Rekonstrukce začínajícího básníka, Snídaně na střeše, a také pět knih o médiích: Moc a nemoc médií, Jak myslet média, Restaurování slov, Interviewer aneb restaurování kontextů a Mardatu, vzpoury v žurnalistice a knihu esejí Pokusy.

V květnu 2015 vyšel výbor jeho fejetonů pod názvem Osmý den týdne a v roce 2017 pokračování vzpomínkových fejetonů Dobře mrtvý dědeček. A koncem roku ještě vyjdou dvě knihy Vlčice: Magda Vášáryová, Iva Brožová a Svět Václava Ciglera.  

https://plus.rozhlas.cz/karel-hvizdala-5003322
https://vltava.rozhlas.cz/karel-hvizdala-strach-ze-slova-umelec-8814502
Zobrazení: 0